Rodzaje Lokat Kapitału

Lokaty terminowe to lokaty bankowe zdeponowane w banku czy instytucji finansowej na określony z góry termin. Właściciel takiej lokaty, nazywany deponentem, za zdeponowane środki pieniężne otrzymuje zapłatę w postaci odsetek. Wysokość odsetek kapitałowych zależna jest od oprocentowania naszej lokaty a także od częstotliwości kapitalizowania odsetek.

Oprocentowanie lokat jest powiązane z długością okresu trwania lokaty. Oprocentowanie lokat terminowych może być stałe lub zmienne. Lokaty terminowe zazwyczaj są zakładane na okres od jednego miesiąca do trzech lat. Istnieją też lokaty, których okres trwania jest krótszy (dniowe lub tygodniowe) lub dłuższy cztero-, pięcio- lub sześcioletnie. Lokaty krótkoterminowe czyli do 12-u miesięcy, zazwyczaj oprocentowane są stałą stopą procentową, natomiast lokaty długoterminowe (zakładane na więcej niż jeden rok) zmienną stopą procentową.

Posiadacz lokaty zobowiązuje się do nie wypłacania pieniędzy złożonych w banku przed upływem terminu na który lokata została założona.

Są dwa rodzaje lokat terminowych: lokaty rentierskie a także lokaty dynamiczne.

W Polsce coraz większą popularnością cieszą się lokaty strukturyzowane. Jest to kolejna obok funduszy inwestycyjnych czy depozytów bankowych forma lokowania oszczędności.

Lokata ustrukturyzowana jest to połączenie dwóch elementów: obligacji i opcji lub funduszy inwestycyjnych. Dzięki zastosowaniu obligacji inwestor ma pewność odzyskania zainwestowanych pieniędzy (lub też ich znacznej, z góry określonej części) po zakończeniu trwania struktury. Opcja jest to forma zakładu o to w jaki sposób zachowa się dany instrument finansowy (np. indeks giełdowy, cena surowca czy cena akcji) w przyszłości.

Innym sposobem powiększania swoich oszczędności obok lokat terminowych mogą być też rachunki oszczędnościowe, oferowane przez większość banków.

Wypłata pieniędzy z rachunku oszczędnościowego nie powoduje utraty odsetek tak jak zazwyczaj dzieje się to przy lokacie terminowej. Co ciekawe, oprocentowanie proponowane przez banki czy instytucje finansowe dla tego typu kont oszczędnościowych jest zazwyczaj wyższe niż w przypadku standardowych lokat terminowych. Prowadzenie takich rachunków jest zazwyczaj bezpłatne.

W ofertach banków i instytucji finansowych możemy odnaleźć też polisy lokacyjne. Zysk z takiej lokaty zwolniony jest z podatku Belki. Polisa lokacyjna, jest to jedna z najbardziej prostych metod lokowania kapitału w produktach ubezpieczeniowych o profilu inwestycyjnym. Zysk z takiej polisy lokacyjnej, która w swojej istocie jest ubezpieczeniem na dożycie jest również zwolniona od podatku Belki czyli podatku od zysków kapitałowych.

Brak komentarzy: