Czy warto lokować pieniądze na rachunku oszczędnościowym?

Rachunek oszczędnościowy jest uzupełnieniem oferty naszego rachunku bieżącego, który służy do dokonywania naszych codziennych rozliczeń. Podstawową zaletą rachunku oszczędnościowego jest zarabiania na chwilowych nadwyżkach pieniężnych.

Największą  zaletą rachunku oszczędnościowego jest jego wysokie oprocentowanie – często nawet wyższe niż na zwykłej lokacie terminowej.

Kiedy chcemy rozsądnie wybrać rachunek oszczędnościowy, powinniśmy pamiętać o następujących rzeczach:


  • Sposób naliczania oprocentowania na rachunku oszczędnościowym – to informacja mówiąca nam czy wyższe oprocentowanie jest naliczane dla całości oszczędzanej kwoty pieniędzy, czy tylko dla nadwyżki nad określonym saldem. W ostatnim przypadku średnie oprocentowanie naszych oszczędności będzie mniejsze niż to, które mamy osiągnęlibyśmy, patrząc na reklamę danego rachunku oszczędnościowego, ponieważ wyżej oprocentowana jest tylko nadwyżka naszych środków pieniężnych, a nie cały wkład.
  • Kwoty, dla których bank nalicza dane oprocentowanie – bywa tak, że wysokie oprocentowanie, często reklamowane w internecie czy telewizji, dotyczy jedynie  wysokich kwot pieniężnych deponowanych na rachunku, np. powyżej 200 000 zł. Zgromadzenie takich środków dla przeciętnego człowieka jest niezwykle trudne, natomiast dla zwykłych oszczędności w wysokości kilku czy kilkunastu tysięcy złotych oprocentowanie jest znacząco niższe.
  • Wysokość opłat za korzystanie z rachunku oszczędnościowego , w większości banków darmowy jest tylko jeden przelew albo jedna wypłata z rachunku oszczędnościowego w miesiącu, natomiast wysokość opłat za następne transakcje jest tak wysoka, że dokonując kolejnych transakcji szybko stracimy zyski z rachunku.

  • Dodatkowe usługi i produkty dołączane do rachunku oszczędnościowego - razem z naszym rachunkiem oszczędnościowym możemy dostać np. kartę płatniczą, która pozwoli korzystać ze środków zgromadzonych na rachunku oszczędnościowym bez żadnych ograniczeń albo automatyczne lub bezpłatne przelewy na ROR lub też pakiety ubezpieczeń.


  • Przy wyborze rachunku oszczędnościowego należy się także zastanowić w jaki sposób będziemy na co dzień używać rachunku oszczędnościowego, czy wolimy przeprowadzać transakcje, dopłacać i wypłacać pieniądze w każdym momencie, czy też raczej traktować rachunek jako lokatę krótkoterminową, a może będziemy regularnie zasilać nasz rachunek stałą kwotą pieniędzy? Tylko wtedy będziemy w stanie ocenić, jaki tak rodzaj rachunku oszczędnościowego jest nam przydatny i które z wymienionych powyżej własności rachunku oszczędnościowego są dla nas najważniejsze.

Brak komentarzy: